KANAL TEDAVİSİ

Yumuşak diş tabakasında meydana genel hasarlarda; eski uygulamalarda dişler çekilmekteydi. Ancak günümüz teknolojisinde dişlere uygulanan kanal tedavisi ile artık tek çözüm diş çekimi olmaktan çıkmıştır.

Neden Kanal Tedavisi?

Eğer dişin kök kanallarındaki canlı doku veya pulpa, diğer adı ile sinirler, iltihaplanmışsa veya canlılığını sürdüremeyecekse kanal tedavisi gerekir.
Çünkü bu dokunun vücuttaki diğer dokular gibi kendini yenileme ve tamir etme kabiliyeti yoktur. Derin çürükler, diş üzerinde yapılan dolgu, diş kesimi gibi işlemler; dişte oluşan kırık ve çatlaklar pulpanın iltihaplanmasına yol açabilir. Buna ek olarak dişe gelen travmalarda, dişte herhangi bir çatlak ya da çürük olmasa da pulpanın iltihaplanmasına ve hasar görmesine yol açabilir. Eğer iltihaplı pulpa tedavi edilmezse, ağrıya ve abseye neden olur.

Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

* Sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli hassasiyet
* Çiğnerken oluşan ağrı ya da rahat Çiğneyememe
* Kendi kendine başlayan özellikle de geceleri başlayan ağrı,
* Dişin renk değiştirmesi, şiş, dişe yakın bölgedeki lenf düğümlerindeki ağrı yada elle hissedilen şişlik
Reklam alanlarını tıklarsanız size faydalı bilgiler çoğalacaktır.

Kanal Tedavisini Kim Yapar?

Bütün diş hekimleri kanal tedavisinin temel prensiplerini ve uygulamasını öğrenirler.
Fakat genel diş hekimleri hastalarını genellikle kanal tedavisi uzmanı olan Endodontiste yönlendirirler.
Kanal Tedavisi Dişi Nasıl Kurtarır?
Diş hekimi dişin kök kanalındaki iltihaplı veya zarar görmüş pulpayı ( damar-sinir paketini) çıkarır,
dikkatli ve özenli bir şekilde kök kanallarını temizleyip şekillendirdikten sonra kök kanalını doldurur. Kanal tedavisi sonrası dişinize dolgu ya da porselen kaplama yapılır. Bütün bu işlemlerden sonra dişiniz diğer dişler gibi görevine devam eder.

Kanal Tedavisi Yapılırken Ağrı Hissedilir mi?

Modern anestezi teknikleri ve maddeleri sayesinde tedavi sırasındaki ağrı en aza indirgenmektedir. Tedavi sonrası birkaç gün dişlerde hassasiyet yada ağrı olabilir.
Kanal tedavilerine başladıktan sonra flare-up denen enfeksiyondan kaynaklanan akut alevlenen iltihap görülebilir,bu durumda hekimizle irtibata geçip gerekli medikal tedaviye aşlayabilirsiniz.Tüm bu şikayetler için ağrı kesici alınması hekiminiz tarafından önerilebilmektedir.

Bütün Dişlere Kanal Tedavisi Yapılabilir mi?

Kanal tedavisi ile bazı dişler kurtarılamayabilir. Kanallara girilememesi, köklerdeki kırıklar, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması başlıca nedenlerdir.

Kanal Tedavisi Dişi Öldürür mü?

”Kanal tedavisi dişi öldürür” düşüncesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kanal tedavisiyle dişin içindeki canlı doku alındıktan sonra diş sıcağa ve soğuğa karşı hissiz hale gelir, ancak çene kemiğinden ve çevre dokulardan gelen damar veya sinirlerle görevine devam eder ve kemik içinde tutunur. Tedavi sonrası yapılacak uygun bir dolgu ya da restorasyon yardımıyla çok rahat Çiğneyebilir ya da dişinizi protez ayağı olarak kullanabilirsiniz.
Kanal tedavisi, diş hekiminin en çok yorulduğu fakat bu yorgunluk karşısında oldukça mütevazi bir ekonomik getiriye razı olduğu tedavi seçeneğidir. Her diş hekimin hayali, daha kısa sürede ama etkili ve güvenli biçimde kanal tedavisini tamamlamaktır. nikel titanyum döner eğeleri özel zor, yüksek kalsifiye veya eğri kök kanallarının tedavisi için tasarlanmıştır.
Konik ilerici, patentli ve flüt tasarımının sağladığı esneklik ve verimlilikle tutarlı, başarılı temizlik ve şekillendirme sağlar.
“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını
tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez”

Kanal tedavisi neden gereklidir?

Diş pulpası enfekte olduğunda dişte ağrı başlar. Bu ağrıyı geçirmenin tek yolu kanal tedavisi yapmak veya dişi çekmektir.

KANAL TEDAVİSİ Acıyor mu?

Kanal tedavisi yapılırken dişiniz uyuşturulur. Ağrı hissetmezsiniz.Tedavinin amacı kök kanal tüm enfeksiyon kaldırmaktır. Kök daha sonra temizlenir ve daha fazla enfeksiyon oluşmasını önlemek için doldurulur.

Kök kanal tedavisi, modern tedavi yöntemleri ile artık kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Tedavi çoğu zaman bir veya iki seans sürer.

İlk randevuda, enfekte pulpa kaldırılır ve apse drene edilebilir. Kök kanal daha sonra temizlenir ve dolum için hazır şekillenir. Geçici dolgu konur ve diş kontrol için beklemeye alınır. Diş bir sonraki ziyarette kontrol edilir ve tüm enfeksiyon temizlenir zaman, diş kalıcı doldurulur.

Diş tedavisinden sonra nasıl görünecek?
Geçmişte, bir kök-dolu diş tedavi sonrası koyu sık sık olur. Ancak, modern tekniklerle bu genellikle olmaz. Herhangi bir renk bozulması varsa, çeşitli tedaviler doğal görünümünü geri yüklemek için mevcut bulunmaktadır.

Ya tekrar olursa?
Kök kanal tedavisi genellikle çok başarılı. Enfeksiyon geri gelir, ancak tedavi bazen tekrar edilebilir.

Bazı insanlar diş olmasını tercih olsa da, mümkün olduğu kadar çok doğal diş tutmak için genellikle en iyisidir.

Diş tedavi sonrası güvenli olacak mı?
Evet. Ölü bir diş daha kırılgan olduğubiliniyor. Dişin üzerine kaplama , bir ile diş geri yüklemek için gerekli olabilir taç ekstra destek ve diş için güç sağlamak için.

Bu tedavi, burada gerçekleştirilebilir?
Kök kanal tedavisi diş hekiminiz sizin için ne için mutlu olacak bir rutin diş işlemdir. Ancak, bazen diş hekiminiz size bir endodontist için sevk edebilir, kim tedavi bu tip bir uzmandır.

Sonrası bakım ne olacak?
Kök ile tedavi edilen diş başka bir diş gibi sadece aynı tedavi edilmelidir. Şekerli yiyecek ve içecekler azaltmak ve mümkünse sadece yemek zamanları tutmak. Olarak genellikle için tavsiye olarak diş hekimine gidin düzenli check-up .

Kanal tedavisi nedir, kanal tedavisi nasıl yapılır,kanal tedavisi sonrası ağrı.

KANAL TEDAVİSİ,kanal tedavisi acıtır mı,kanal tedavisi ücreti,kanal tedavisi sonrası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir