2021 Diş Dolgu Fiyatları

Diş tedavilerinde geç kalma nedenleriminin başında ihmal gelse de aslında ekonomik sorunların da önemli bir yer tuttuğunu unutmamak gerekir. Diş çürüğü oluşmaya başladığı zaman bu çürük diş için dolgusu yapılacağını bilmeyen yoktur herhalde. Ama diş dolgu maliyetlerini bilen de yoktur! Her sene enflasyon nedeni ile değişen diş dolgu fiyatları söz konusu. Bu yazıda 2021 diş dolgu fiyatları hakkında bilgi vermek istedim. Sadece dolgu fiyatları değil diş hekimlerinin uyguladığı kanal tedavisi fiyatları ve implant fiyatları ile ilgili bilgiler de vereceğim.

Sadece diş tedavi uygulaması ile ilgili bilgiler vermenin araştırma yapan hastalar için yeterli olmadığını anladım. Şahsen ben de bir sorun yaşadığımda internetten önce araştırıp sonra karar verenlerdenim.

Mesela geçenlerde babamın işitme problemi için kulak burun boğaz uzmanı ve odyometrist önerisi ile işitme cihazı almamız gerekti. Piyasada bu cihazların hangi fiyat aralığında olduğunu merak ettim. Sizlerin de diş dolgusu ihtiyacınız veya implant diş ihtiyacınız olduğunda diş dolgu fiyatı ve implant fiyatı ile ilgili bilgi almak isteyeceğinizi düşündüm. Keşke mümkün olsa da siz diş dolgusu fiyatı şu kadar tl dir diyebilsem. İmplant fiyatı da bu kadar € veya $ veya tl dir diyebilsem. Demesine denir ama ne kadar sağlıklı olur orası tartışılır. Her şeye rağmen dikkatli olmanız gereken hususları da belirterek siz diş dolgu ücreti ve implant ücreti ile ilgili rakamlar vereceğim.

GÜNCEL DİŞ DOLGUSU FİYATLARI
Diş Dolgu Yöntemleri
Kompozit Diş Dolgusu Tek Yüzlü220
Kompozit Diş Dolgusu İki Yüzlü250
Kompozit Diş Dolgusu Üç Yüzlü280
Amalgam Diş Dolgusu Tek Yüzlü180
Amalgam Diş Dolgusu İki Yüzülü200
Amalgam Diş Dolgusu Üç Yüzlü220

Önce diş dolgusu fiyatları ile başlayalım. İki çeşit diş dolgusu mevcut. Estetik diş dolguları kompozit diş dolgusu olarak isimlendiriliyor. Metal olan diş dolguları ise amalgam dolgu olarak adlandırılır. Bu tip dolgu uygulamaları artık nerede ise hiç yapılmamaktadır. Bu nedenle amalgam dolgu fiyatı ile ilgili bilgi vermeye gerek bile görmüyorum. Ancak kompozit diş dolgu fiyatı ile ilgili detaylı bilgi vermek isterim.

KOMPOZİT DİŞ DOLGU FİYATI

Özellikle ön diş dolgularının yapımı için kullanılmaya başlanan kompozit diş dolgusunun fiyatı ilk uygulanmaya başladığı zamana göre bir miktar ucuzlamıştır. 2021 kompozit dolgu fiyatı 350tl  ile 450tl  arasında uygulanmaktadır.

Daha ucuz fiyat işe uygulanan diş dolgularında malzeme kalitesi ile ilgili sorunlar yaşandığını biliyoruz. Dolgu düşmesi ve diş dolgusu kırıklarının sıklıkla görüldüğü ucuz malzeme kullanılarak yapılan diş dolguları ise 250tl civarındadır. 50 ile 100 gibi bir fiyat farkı olan kaliteli diş dolgusu ile ucuz diş dolgusu arasında karar vermek size kalıyor. Kırılan veya düşen diş dolguları nedeni işe dişlerini kaybeden veya kanal tedavisi yaptırmak zorunda kalan hastalardan olup olmamak 100 fark ile! Karar sizin!..

İMPLANT DİŞ FİYATLARI

Fiyatı en çok merak edilen ve konuşulan diş uygulamalarından birisi de implant dişler. İmplant diş fiyatları da kompozit diş fiyatı gibi malzemeye bağlı. Ucuz malzeme kullanıldığında implant fiyatı da ucuz olabiliyor. Kaliteli implant kullanımı da implant diş fiyatını yükseltiyor tabi.

İmplant fiyatı sadece kullanılan markaya da bağlı olmamakta. İmplant uygulayan hekimin klinik tecrübesi ve bu işlemler sırasında kullanılan ekipmanların kalitesi maliyetleri etkilemektedir. 2021 implant fiyatları 400 ile 500 € aralığındadır. İmplant fiyatında verilen tutar implant üzerine yapılacak diş kaplaması veya hiç köprüsünü içermez. Bazen diş kaplama bazen iş protezi uygulaması yapılması gerektiğinden implant fiyatı lazım üzerine yapılacak diş fiyatı ayrı ayrı verilir ve bu iki rakamı toplamak gerekir.