2024 Diş Dolgu Fiyatları

Bu yazı, diş tedavilerinin ertelenmesinin nedenlerini, özellikle ekonomik zorlukları ve diş dolgu, kanal tedavisi ve implant gibi tedavilerin maliyetlerini detaylıca ele alıyor. Yazının başında, diş çürükleri ve bunların tedavisi için gerekli olan dolguların maliyetinin genellikle bilinmediğini belirtiyor. 2024 yılındaki diş dolgu fiyatlarına odaklanarak, estetik ve metal dolguların fiyatları arasındaki farklara dikkat çekiyor. Kompozit diş dolgularının fiyatlarının zamanla düştüğü ve ucuz malzeme kullanımının kalite sorunlarına yol açtığı anlatılıyor. İmplant dişlerin fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesi ve hekimin tecrübesine bağlı olarak değişiklik gösterdiği vurgulanıyor. Ayrıca, implant fiyatının üzerine eklenmesi gereken diş kaplaması veya protez maliyetlerine de değiniliyor.

Anahtar kelimeler:

Diş tedavilerinde geç kalma nedenleriminim başında ihmal gelse de aslında ekonomik sorunların da önemli bir yer tuttuğunu unutmamak gerekir. Diş çürüğü oluşmaya başladığı zaman bu çürük diş için dolgusu yapılacağını bilmeyen yoktur herhalde. Ama diş dolgu maliyetlerini bilen de yoktur! Her sene enflasyon nedeni ile değişen diş dolgu fiyatları söz konusu. Bu yazıda 2024 diş dolgu fiyatları hakkında bilgi vermek istedim. Sadece dolgu fiyatları değil diş hekimlerinin uyguladığı kanal tedavisi fiyatları ve implant fiyatları ile ilgili bilgiler de vereceğim.

Sadece diş tedavi uygulaması ile ilgili bilgiler vermenin araştırma yapan hastalar için yeterli olmadığını anladım. Şahsen ben de bir sorun yaşadığımda internetten önce araştırıp sonra karar verenlerdenim.

Mesela geçenlerde babamın işitme problemi için kulak burun boğaz uzmanı ve odyometrist önerisi ile işitme cihazı almamız gerekti. Piyasada bu cihazların hangi fiyat aralığında olduğunu merak ettim. Sizlerin de diş dolgusu ihtiyacınız veya implant diş ihtiyacınız olduğunda diş dolgu fiyatı ve implant fiyatı ile ilgili bilgi almak isteyeceğinizi düşündüm. Keşke mümkün olsa da siz diş dolgusu fiyatı şu kadar tl dir diyebilsem. İmplant fiyatı da bu kadar € veya $ veya tl dir diyebilsem. Demesine denir ama ne kadar sağlıklı olur orası tartışılır. Her şeye rağmen dikkatli olmanız gereken hususları da belirterek siz diş dolgu ücreti ve implant ücreti ile ilgili rakamlar vereceğim.[ninja_tables id=”596″]
Önce diş dolgusu fiyatları ile başlayalım. İki çeşit diş dolgusu mevcut. Estetik diş dolguları kompozit diş dolgusu olarak isimlendiriliyor. Metal olan diş dolguları ise amalgam dolgu olarak adlandırılır. Bu tip dolgu uygulamaları artık nerede ise hiç yapılmamaktadır. Bu nedenle amalgam dolgu fiyatı ile ilgili bilgi vermeye gerek bile görmüyorum. Ancak kompozit diş dolgu fiyatı ile ilgili detaylı bilgi vermek isterim.

KOMPOZİT DİŞ DOLGU FİYATI

Özellikle ön diş dolgularının yapımı için kullanılmaya başlanan kompozit diş dolgusunun fiyatı ilk uygulanmaya başladığı zamana göre bir miktar ucuzlamıştır. 2024 kompozit dolgu fiyatı 2350tl  ile 3450tl  arasında uygulanmaktadır.

Daha ucuz fiyat işe uygulanan diş dolgularında malzeme kalitesi ile ilgili sorunlar yaşandığını biliyoruz. Dolgu düşmesi ve diş dolgusu kırıklarının sıklıkla görüldüğü ucuz malzeme kullanılarak yapılan diş dolguları ise 2250tl civarındadır. 500 ile 1000 gibi bir fiyat farkı olan kaliteli diş dolgusu ile ucuz diş dolgusu arasında karar vermek size kalıyor. Kırılan veya düşen diş dolguları nedeni işe dişlerini kaybeden veya kanal tedavisi yaptırmak zorunda kalan hastalardan olup olmamak 1000 fark ile! Karar sizin!..

İMPLANT DİŞ FİYATLARI

Fiyatı en çok merak edilen ve konuşulan diş uygulamalarından birisi de implant dişler. İmplant diş fiyatları da kompozit diş fiyatı gibi malzemeye bağlı. Ucuz malzeme kullanıldığında implant fiyatı da ucuz olabiliyor. Kaliteli implant kullanımı da implant diş fiyatını yükseltiyor tabi.

İmplant fiyatı sadece kullanılan markaya da bağlı olmamakta. İmplant uygulayan hekimin klinik tecrübesi ve bu işlemler sırasında kullanılan ekipmanların kalitesi maliyetleri etkilemektedir. 2024 implant fiyatları 400 ile 500 € aralığındadır. İmplant fiyatında verilen tutar implant üzerine yapılacak diş kaplaması veya hiç köprüsünü içermez. Bazen diş kaplama bazen iş protezi uygulaması yapılması gerektiğinden implant fiyatı lazım üzerine yapılacak diş fiyatı ayrı ayrı verilir ve bu iki rakamı toplamak gerekir.