Diş Ağrısı Diş Dolgusu

Diş Ağrısı Diş Tedavisi
Diş Ağrısı Diş Tedavisi

Diş Ağrısı

Diş Ağrısı, diş minesinin, diş etlerinin iltihaplanması ve ilerleyen diş çürümelerinin sonucunda çürüğün sinir­lere kadar gitmesi, buradaki sinirlerde tahribat meydana getirmesi sonucu ortaya çıkan bir problemdir.
Diş ağrısı aynı zamanda dişlerin arasında kalabilecek yiyecek parçaları, dişe sıcak ya da soğuk herhangi bir şeyin değmesi, sinüzit ya da her hangi bir darbe sonu­cunda da ortaya çıkabilir.

Diş Dolgusu

Diş çürükleri tespit edildikten sonra, zaman kaybedilmeden diş tedavisi yapılması gerekir. Diş çürüklerinin tedavisi diş dolgusu ile yapılır. Diş dolgusu, dişteki çürüğün temizlenmesini takiben, dişin estetik ve fonksiyonun sağlanabilmesi amacıyla, oluşan diş boşluğunun uygun maddelerle kapatılarak, dişe çürümeden önceki doğal biçimini vermeye yönelik bir uygulamadır. Kullanılacak diş dolgusu maddesi seçilirken dişin konumu ve dişin işlevi göz önünde tutulur. Dişlerin çiğneme işlevi temel olarak azı dişleri bölgesinde gerçekleştiği için, bu dişler daha fazla basınca maruz kalır. Bu nedenle azı dişlerine diş dolgusu yapılırken, ön dişlere göre daha dayanıklı diş dolgusu maddelerinin kullanılması gerekir. Ön dişlerde ise, mümkün olduğunca diş dolgusunun fark edilmemesi için, dişin rengiyle uyumlu renkte bir diş dolgusu maddesi tercih edilir.
AMALGAM DİŞ DOLGULARI
Amalgam diş dolguları, gümüş diş dolguları olarak da bilinir. Amalgam; gümüş, kalay ve bakır alaşımının civa ile karıştırılması sonucu elde edilir. Amalgam diş dolguları yaklaşık 150 yıldır kullanılmaktadır.
Amalgam Diş Dolgularının Avantajları
-En ucuz ve en uzun ömürlü diş dolgu maddesidir.
-Diğer diş dolgu maddelerine göre daha kısa zamanda uygulanabilir.
Amalgam Diş Dolgularının Dezavantajları
-Estetik değildir.
-İçindeki civaya karşı alerji söz konusu olabilir.
-Amalgam diş dolgusunun içeriğindeki civa konusunda tartışmalar mevcuttur. Ancak, civa amalgamın içindeki diğer metallerle birleştiği için, kimyasal yapısı değişir ve zararsız hale geçer.