KÜÇÜKÇEKMECE ORTODONTİ

ORTODONTİ UZMANI

Eğri dişleri düzeltmek için ortodonti uzmanı dişlerin üzerine kuvvet uygular ve eğri dişler bu itme ve çekme kuvvetleri sayesinde istenilen pozisyona gelirler. Daha güzel bir gülümseme için diş hekimlerinin kullandığı yöntemlerden birisi de dişleri hareket ettirmektir. Diş estetiği konusunda uzman olan tecrübeli diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya ortodonti tedavisi ile ilgili son gelişmeleri sorduk. İstanbul Küçükçekmece Cennet Metrobüs durağı yanında bulunan Korudent Diş Kliniği kurucusu olan uzmanımız bakın bize neler anlattı.

Eğri dişleri düzeltmek için en çok uygulanan yöntemler diş telleri ve şeffaf plaklar ile yapılan uygulamalardır.

DİŞ TELİ İLE

Küçükçekmece ortodonti uzmanı
Ortodonti Tel tedavisiKüçükçekmece ortodonti uzmanı

Dişler üzerine braket adı verilen şeffaf plakların uygulanması ve bunlar arasına takılan ark teli ile eğri dişler düzeltilebilir. Ortodonti uzmanları uzun yıllar bu yöntemi kullanarak diş çapraşıklıklarını düzelttiler. Ancak diş üzerine takılan braketlerin metal olmaları diş estetiğini olumsuz yönde etkileyen bir faktör oldu.

Diş telleri takıldığında kişinin ağzında metal tel görünümü insanları mutsuz ettiği ve göze hoş görünmediği için bunun yerine önce plastik diş braketleri ve sonra seramik ortodonti braketleri üretildi. Diş renginde tel ile daha estetik ortodonti olanağı elde edildi.

ŞEFFAF PLAKLAR İLE TELSİZ ORTODONTİ

Dişlerin düzeltilmesi amacı ile estetik bir yöntem olarak uygulanan şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti yöntemi ileri seviyede olmayan diş eğrilikleri için uygulanır. Diş hekimi klinik olarak dişlerin boyutlaını, dişlerin kapanışlarını ve panoramik diş röntgeninin görmelidir. Sadece szin tahmininiz veya bir fotoğrafınız ile sağlıklı bir karar verilebilmesi mümkün değildir.

Şeffaf plaklar ile ortodonti tedavisi Avrupa ve Amerika da 15 yıldır başarı ile uygulanan bir tedavidir. Ülkemize son 3 yıldır giren firmalar sayesinde plaklar ile ortodonti yöntemi uygulanmaya başlanmıştır. Maliyet ve fiyat olarak diş teli fiyatları ile yakın maliyetleri vardır. Şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti yöntemi diş üzerine braket yapıştırılmaması nedeni ile daha çok tercih edilen bir yöntem olmuştur.

Özellikle diş teli taktıktan sonra pekiştirme apareylerini düzenli kullanmayan veya yirmi yaş dişlerinin baskısı ile dişlerinin sırlanışı bozulan hastalar için de uygun olabilmektedir. İşlem için kullanılacak plak sayısına ve ortodonti tedavi süresine göre şeffaf plak fiyatları belirlenir. İstanbul Avrupa yakası şeffaf plak ile ortodonti yapan Korudent Diş Kliniğine Küçükçekmece, Avcılar, Beylikdüzü, Halkalı, Florya, Sefaköy bölgelerinden kolay ulaşım olanağı bulunmaktadır.

DİŞ ESTETİĞİ

Güzel diş dediğimizde sadece beyaz dişler değil doğru sıralanmış ve dudak ile uyumlu yani yerli yerinde dişler aklımıza gelir. Bazen dişler düzgün sıralansa da alt çene ile üst çene arasında çiğneme fonksiyonunu sağlayacak kapanışta olmayabilirler. Bu durumda da dişleri hareket ettirerek çene ve yüz profili ile birlikte daha iyi bir fonksiyon sağlanır.

Estetik diş hekimliğinin önemli bir bileşeni olan ortodonti tedavisi günümüzde sadece diş telleri ile değil, şeffaf plaklar ve takılıp çıkarılan apareyler yardımı ile de uygulanabilmektedir.

 

Diş Hekimleri uzmanlık olarak ortodonti tedavisi üzerine doktora yapabilirler.

Ortodonti uzmanları diş teli tedavisi ile dişleri düzeltir.