Diş sıkma tedavisi

Stres fiziksel olarak da birçok organa zarar verir. Bunların başında ise diş ve diş etleri geliyor. Dişleri sıkma, gıcırdatma (bruksizm)  diş ve diş eti sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.

Dişlerin

dökülmesine bile neden olabiliyor. Diş ve diş eti bakımı nasıl yapılmalı? Stresin dişlerimize verdiği zararlar.
Halk arasında diş sıkmanın çok ciddiye alınmayan bir rahatsızlık. Ancak önlem alınmazsa ilerde daha ciddi ve tedavisi zor rahatsızlıklara yol açabilir.
Diş Hekimi Sertaç KIZILKAYA  diş gıcırdatma rahatsızlığının genellikle uyku halinde meydana geldiği için kişilerin farkında olmadığını belirterek “Çoğu kişi yaşadığı bu rahatsızlığın farkında değildir. Birçok birey bu rahatsızlığı yakınlarının onlara söylemesinden sonra fark eder.” dedi.
Stres, hayattaki zorlukların, duyguların, beklentilerin ve tepkilerin ifade edilememesi gibi
nedenlerin diş sıkma ve diş gıcırdatma problemi olarak uyku esnasında bedenimizin verdiği bir
tepki olarak ortaya çıktığını belirten Kışlaoğlu “Strese bağlı diş sıkma veya gıcırdatma problemi yaşayanlar için doktor kontrolünde kullanılan kas gevşetici ilaçlar ve psikolojik destek öneriliyor. Bu hastalıklara stres dışında bireyin kişisel özellikleri de neden olur. Aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip olmakta bu tarz rahatsızlıkların ortaya çıkmasında etken rol oynar” dedi. Ücretsiz muayene randevusu için telefon numaramız 0 212 661 69 79
Diş Gıcırdatmak Zarar Veriyor
Dişlerin çiğneyici yüzeyinde aşınmalar olur. Diş minelerinde oluşan rahatsızlık diş boylarının kısalmasına sebep olur.
Dişlerde kamaşma olarak bilinen, soğuğa karşı hassasiyet belirir.
Ani diş sızlamaları gerçekleşir.
Diş ve çene arasındaki bağlarda gevşemeler oluşarak diş sallanmaları ya da dökülmeleri görülür.
Dişlerde kırılma ve diş eti çekilmeleri ortaya çıkar.
Aynı zamanda ağız yaraları, baş ağrısı, çene ağrısı şakak ve yanak bölgelerinde de kas ağrılarına neden olur.
Bu belirtiler diş gıcırdatmasının başlangıcından itibaren görülmeyebilir daha ileriki zamanlarda kişinin karşılaşabileceği problemlerdir.
Diş Gıcırdatmanın Tedavisi
Diş sıkma ve gıcırdatmanın yol açtığı rahatsızlıklarda “gece koruyucuları” olarak adlandırılan silikon içerikli diş plakları kullanılabilir. Genel anlamda faydalı olan bu plakların bazı kişilerde tedavi sürecinde yeterli olmadığı saptandı. Bu sebeple kişinin rahatsızlığının seviyesine göre ek olarak kas gevşeticiler, psikolojik terapi yöntemi, eksik dişlerin yerine protez tedavisi uygulanabilir aynı zamanda hatalı yapılmış dolgu ve kaplama varsa bunlar da yenilenebilir diyen Diş hekimi Sertaç Kızılkaya eklemleri ve dişleri koruyan gece koruyucu plak kullanılması gereklidir dedi.

Diş Hekimi İstanbul
Tel:+90(212)549 3474347