Diş Ağrısı

Bu Sayfanın İçeriği

Diş Ağrısı

Her tür ağrıda dişlerinizi fırçalayıp iyice temizleyin.
Ağrı olan dişlerinizin arasında yemek artığı kalmış olabilir, diş ipi kullanarak diş aralarını temizleyin.
Ağrı olan dişinizin çürük oyuğu varsa; içine yemek artığı birikmiş olabilir.
Bir kürdan ile oyuk içindeki artıkları temizleyin. Oyuğu fırçalayın.
Bazı ağrılarınızda ağzınıza buz aldığınızda ağrınız dinebilir. Yanağınıza buz kompresi yapmak da ağrınızı azaltabilir.
Diş etlerinizin tümünde ağrı varsa; dişlerinizi iyice fırçaladıktan sonra ılık tuzlu su (bir su bardağı suya bir çay kaşığı tuz konur) veya ılık oksijenli su (bir çay bardağı suya 4 çorba kaşığı oksijenli su konur) ile bir dakika gargara yapabilirsiniz. En kısa zamanda diş taşlarını temizletmelisiniz.
Yüzünüzde şiş ve ağrı varsa; soğuk kompresi ağrınızı azaltır. Bir ağrı kesici alıp en kısa zamanda diş doktorunuzu arayınız.
Diş ağrısında alkol, kolonya, alkollü içki (rakı, viski) hiçbir şekilde etkili değildir. Diş etinize ve çürüğün içine alkollü pamuk vs. koymayınız.
Ağrı kesici olduğu söylenen sıvı ilaçları diş içine ve diş etlerinin üstüne kesinlikle sürmeyiniz.
Diş etinize veya çürüğün içine aspirin koymayınız. Diş etinizi tahrip edebilirsiniz.

Diş Köklerindeki sinirler ve çene kemiğindeki enfeksiyon diş ağrısına neden olur.

implant
Diş Ağrısı 

Travma

Süt Veya Sürekli Dişlere Travma:Hiç zaman kaybetmeden diş hekiminiz ile temasa geçin. Travmalardan sonra her kaybedilen saat oluşan hasarı büyütmektedir.

Diş Hekiminize ulaşana Kadar:Yarayı ılık su ile temizleyin. O bölgeye soğuk kompres uygulayın. Varsa Kırık diş parçalarını saklayın.

Diş Tümüyle Çıkmışsa:Dişi bulun. Köküne mümkün olduğunca dokunmadan alın. Diş hekimine gidene kadar dişi saklamak için en ideal ortam süttür. Temiz bir kapta sütün içinde koruyarak en kısa sürede diş hekiminize gidin.
Isırılmış Dudak, Dil, ya da Yanak:Yaralı bölgeye buz koyun. Eğer kanama varsa, temiz bir gazlı bez ile hafifçe basınç uygulayın. Kanama 15 dakika içinde durmazsa diş hekiminize başvurun.