İMPLANT HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Son yılların en popüler implant tedavisi. İmplant uygulamaları günümüzde yüksek başarı oranları ile gerçekleştirilmektedir. Bu yazıda size tedavi süresi, avantajları, implant operasyonunun nasıl yapıldığı ve İmplant yaptırdıktan sonra nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

İMPLANT NEDİR?

Kaybedilmiş dişin fonksiyonlarını ve kişiye sağladığı estetik görüntüyü yeniden kazandırmak için diş hekimliği arayış içerisine girmiştir. Uzun yıllar diş protezi ve diş köprüsü ile eksik dişler realite edilmeye çalışılmıştır. Ancak boşluğun önünde ve arkasında bulunan sağlam dişlerin de tedavi uygulanması arayışa itmiştir bilim adamlarını.

Uzun yıllar yapılan bilimsel çalışmalar titanyum malzemesi kullanılarak kemik içerisinde biyolojik uyum ya diş kökleri uygulanmıştır. Günümüzde silindirik vida şeklindeki titanyum malzemesinden yapılmış implantlar üzerine yapılan diş kaplama, diş köprüsü, protezler için iyi destek olmaktadır. Tam dişsizlik olduğu durumda sabit İmplant üzeri protezler veya üzeri takıldı çıkarılabilen hareketli protezler uygulanabilmektedir.

İMPLANTLARIN TEDAVİ SÜRESİ

İmplant yapmaK ne kadar? Diye sorulduğunda implantın uygulama süresi mi yoksa iyileşme süresi mi bahsim geçiyor bunu iyi anlamak gerekir. Cerrahi ağız içerisindesin kullanma aşaması genellikle her bir insan için 30 dakika kadardır. Her ne kadar beş dakikada implant gibi reklam kokan cümleler sarfedisede bölgenin anestezi ile uyuşturulması implant yapılacak bölgenin hazırlanması yani implant yuvalarının oluşturulması sonrasında da içerisine implant koyularak diş etinin dikilmesi ortalama 30 dakika zaman almaktadır. Arttıkça implant cerrahi süresi de artar. İmplantların üzerine diş yapılması için beklemek gerekir. Çünkü implantlar ile kemik arasında bir bağlantı olur. Bu altçene için iki ay üst çene için biraz daha uzun bir süredir. Kemik ile yeteri oranda birleşme sağlanmadan implant üzerinden verilmesi implantların kaybedilmesine neden olabilir. Her zaman sorun yaşanması da yüzde %15 ile %20 oranında problem çıktığı bildirilmiştir. Kemik ile birleşmeye Osseoentegrasyon adı verilir. Bu aşamadan sonra titanyum vida ile çene kemiği artık birleşmiştir. Üzerine kuvvet uygulanabilir. İmplant cerrahisi uygulandıktan sonra bir ay içerisinde kontrol bir rant geni çekilir. İki üçüncü aylarda uygulama yapılan implantın üzerine yük verilebilir. Statik hesaplamaların iyi yapılması uyumlu bir diş köprü, kaplama veya protezi uzun Ömürlü implant için vazgeçilmez koşullardır.

İMPLANTLARIN ÖMRÜ NE KADAR?

Kendi dişlerimiz ömür boyu kullanılmak üzere yaratılmıştır. Zaman içerisinde yapılan hatalar veya oluşan kazalar ile diş kaybı yaşandı. Bu neden ile implantlar da ağızda ömür boyu kullanılmak amacı ile yapılan diş tedavi işlemleridir. İyi bakım yapıldığı taktirde kendi dişinizden farkı olmayan implantlar seneler boyu kullanılabilir. Genellikle 60 yaş civarında yenilenmesi gerekebilir. İmplantların ömrü implant markası, implant fiyatı ile ilgili değildir. İmplant üzeri implantın kalitesini belirleyen bir faktör asla olamamıştır. İmplant kalitesini belirleyen asıl faktör hekimin bilgi tecrübesidir.

İMPLANT YAPIMI SONRASI NASIL GEÇER?

Lokal anestezi ile uygulanan implant işlemi sonrasında hastaların en çok merak ettiği kanama olur mu sorusudur. Kurallara uygun hazırlanmış. Ancak operasyon bölgesinden sızma şeklinde sorun oluşabilir. İmplant sonrası kanamayı önlemek ancak verilen tamponuna sıkı şekilde uzun süre ısırmak olabilir. Doktorun önerilerine uyulduğu takdirde kanama fazla olmayacaktır. İmplant sonrası tükürmek kanamayı arttıran bir faktördür. Diğer taraftan kemik müdahalesi yapıldı için cerrahi işlem bölgesinde Şişlik oluşur. İşlem sonrası bölgeyi soğuk tutmak buzlu kompres uygulamak ödemi azaltacak ve faydalı olacaktır. Cerrahi işlem yapıldığı gün yatana kadar 5 dakika ara ile soğuk tamponu uygulamaya devam etmeniz iyi olacaktır. Doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.