DİŞÇİ ADRESİ

Hiç istemediğimiz halde bazen diş problemleri yakamızı bırakmaz. Maalesef hayatta her şey istediğimiz gibi olmuyor. Canımızın istediği şeyleri yiyip içtikten sonra yan gelip yatmak asitli, sodalı kolalı yiyecekleri yemek pasta şeker tüketip sağlıklı olmak mümkün değil. Sadece genel sağlığımız için değil diş sağlığımız için de bu tip gıdalar zarar veriyor.

Yedigimiz asitli gazlı ve şekerli besinler belirli bir süre sonra dişlerimizde hasara yol açıyor.


Dişin üst tabakasında bulunan mine cam kadar sert ve parlak bir yapıdadır. Yukarıda bahsettiğim türden besinler dişin üzerinde koruyucu tabaka olan mine tabakasının bozulmasına aşılmasına yıpranmasına sebep oluyor. Bu mekanizma iki türlü işler. Diş minesi bozulmazsa alınan asitli gazlı İçeceklerin veya bazen mide asidinin diş üzerindeki tabakayı etmesi ile kendini gösterebilir.

Asitlerin etki mekanizması asidin gücüne ve etki etme süresi ne bağlıdır. Yüzey asit ile temas ettikten sonra üzerine bunu nötralize eden su veya tükürük gelmez ise asidin etkisi daha da artar.

Özellikle radyoterapi alan hastalar veya ağız kuruluğu yapan ilaçları içen kişilerde bu nedenle çürük hızla gelişir ve yaygın çürükler oluşur.

Yukarıdaki kısa videoda yaygın diş çürükleri oluşmuş bir hastanın yaptırdığı dolgular ve sonrasında estetik diş tedavisi için zirkonyum kaplama ile estetiğin sağlanmasını görebilirsiniz.

Bu Sayfanın İçeriği

DİŞÇİ NE YAPAR?

Mine tabakasında oluşan bu çürükler diş yüzeyinde yemek birikintilerinin tutunabileceği alanlar oluşturur. Yemek birikintileri de kısa süre içerisinde basit ortam oluşturur ve diş çürüğü daha da hızlanır. Dişin mine tabakasının altında bulunan kantin tabakası daha gözenekli bir yapıdadır. Bu nedenle daha fazla hassasiyet gösterir ve daha kolay. Diş çürüyor veya minedeki bozulmalar erken dönemde tedavi edilmelidir. Diş hekimi ne yapar bu çürükleri? Öncelikle amaç kaybedilen yüzey hacminin geri kazanılmasıdır. Bu sırada bozulmuş diş tabakaları da onlarılır. Aşınan yerlerde oluşan kavite adı verilen çukurlar dolgu malzemeleri ile tamamlanır. Diş ile tutunması kimyasal olarak sağlanan estetik diş dolguları sayesinde diş renginde dolgular yapmak mümkün olmaktadır.

Estetik diş dolgusu sayesine çürümüş dişin tedavisi mümkün olur. Diş renginde kompozit esaslı dolgular sayesinde çürük boşluğu temizlendikten sonra yerine diş renginde ışıkla sertleşen estetik dolgu koyulur. Çürümüş dişin en kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. İlerleyen diş çürüğü dişin pulpa odasına yaklaşımca soğuk sıcak hassasiyeti başlar. Aşırı hassasiyeti olan dişlerin kanaltedavisi yapılması gerektiğini unutmamak gerekir.

EN YAKIN DİŞÇİ NEREDE?

Diş ağrısını geçirmek için doktora gitmekten başka çare yoktur. İçilen ilaçlar geçici bir süre etki eder. Daha sonra arayan diş tekrar aramaya devam eder. Gündüz en yakın dişçiye bulmak kolaydır. Sokağa çıkıp yoldaki bir insana en yakın dişçi nerede diye sordu da size birisi cevap veremez ise diğeri cevap verir. Veya tabeladan bir dişçi bulmak mümkün olabilir. Oturduğun semte yakın bir diş hekimi ulaşımınızım da kolay olması bakımından tercih edilebilir. Yada iş yerinize yakın bir dişçi sizin ihtiyacınıza görebilir. Tedaviler için Bir kaç defa diş doktorundan yanına gitmek gerekecekti. Bazen sadece ilaç yazıp daha sonra tedavi için çağırabilir size dişçiler. Veya tedavi sırasında dişin içerisinde ilaç koyarak daha sonra kontrole çağırabilir bütün bu tedavi sırasında sabırlı olmanız ve randevularınıza zamanında gitmenizi öneririm. Yoksa sizin için ayrılan zaman geçer ve size alala acele işlem yapıp sonraki hastayı almak zorunda kalabilir. Bu durumdan da zararlı çıkacak olan yine siz olursunuz.