Yakınımda Acil Diş Tedavisi Yapacak Yer!

Bu Sayfanın İçeriği

DİŞ Mİ

Bir gün diş ağrısı ile kıvranırken yapmam gerekenin ağrı kesici içmek olmadığını anladım. Diş ağrısı o kadar canımı acıtıyordu ki anlatamam. Bu acı belkide kafamı çalıştıramama da etkili oldu. Diyerek anlattı sevgili hastam Erdinç.

Evet, Erdinç de gecenin bir yarısı diş ağrısı çekmiş hastalarımdan. Onunla tanışmamız iki ay oldu henüz. Kendisi dişi ağrıdığı için macera yaşamak zorunda kalan bir hasta.

Maalesef 25 yıllı geçen diş hekimliği meslek yaşantımda Erdinç durumunda olan pek çok insan ile karşılaştım.

Türkiye artık pek çok konuda kötü ve zor günlerini geride bıraktı. Umarım sağlık sektöründe de hak ettiği noktalara kısa zaman içerisinde gelir. Elim varmıyor yazmaya ama maalesef Erdinç arkadaşımız gece diş ağrısı nedeni ile açık dişçi bulmak ve dişini tedavi ettirmek istemiş. Mecbur kaldım çünkü içtiğim ağrı kesiciler dişimin ağrısını geçirmedi diyor.

Pazar günü veya bayram tatilinde açık dişçi bulmak zor ama gece saatte açık dişçi bulmak imkansız diye de düşünmüş. Haksız da değil ama dişi ağrıyınca ne yapsın. Kendisine yakın bir diş hekimi arayışına girmiş. Ancak bırak kendisine yakın açık diş hekimi ile bulmayı uzak da olsa nöbetçi veya açık diş kliniğine razı olmuş.

TELEFON

Bulduğu bir numaradan aradığı yer telefona cevap vermiş. Açık olduklarını ancak sabah saat 9 a kadar gitmesi halinde yardımcı olabileceğini söylemiş. İlk anda pek anlayamasa da daha sonra bu saat sınırlamasının yasalardan kaçmak için olduğunu anlayabilmiş. Aldığı adrese gittiğinde ise tabelasında sadece diş hekimi yazan ve doktor ismi bulunmayan diş hekimi ofisi görünümünde bir yere girmiş.

Ağrı geçsin diye umut ederken gözü buradaki tuhaflıklara takılıyormuş. Çevresindeki olumsuzlukları görmemezlikten gelmiş. Dişine ilaç koyalım diye 200 Tl parasını da almışlar. Diş için bir uyuşturucu yapıp dişi daha uyuşmadan biraz kazır gibi yaparak içine sakız benzeri birşeyler koyup göndermişler. Diş ağrısı geçmedi nasıl olacak dediğinde de elimizde sihirli değnek yok gibi tuhaf bir cevap almış.

ACİL

Yapacak başka bir şey olmadığını anladığında da evin yolunu tutmuş. Artık yapılan iğneden mi daha önce içtiği ilaçlardan mı veya dişe koyulan sakız benzeri malzemeden mi ne ise diş ağrısı hafifler gibi olmuş. Sabah uyandığımda ilk iş sizden randevu almak oldu diyen Erdinç kardeşimizin tedavileri tamamlandı ve arık sorunsuz dişlerine kavuştu. Ancak kendisinin de sonradan anladığı gibi gece yarısı açık diş hekimi diyerek gittiği yer sahte dişçi olarak anılan korsan diş yapan ruhsatsız ve diploması olmayan insanların ağızda çalıştığı yasa dışı bir yermiş. Bana ilk sorduğu soru hastalık kapmış mıyımdır? Bu soruya net bir yanıt vermek mümkün değil.

En iyisi siz gecenin bir yarısı diş ağrısı sizi perişan etmeden düzenli diş kontrollerinizi yaptırın. Ağrının aklınızı başınızdan almasına müsaade etmeden vakitlice diş hekiminizden randevu alın ve sorunlar büyümeden çaresine bakın.

Erdinç in yaşadıkları hepimize ders olsun.