2021 Diş Fiyatları

Diş tedavi fiyatları 2020 yılında ne kadar olacak diye bir yazı yayınlamıştık. Şimdi 2021 diş fiyatları ile ilgili rakam verme zamanı geldi. Diş muayenehaneleri, diş polikliniği, ve diş hastanesi fiyatları ile karşınızdayız. Türkiye’nin farklı şehirlerinde farklı maliyetler olabildiği için özellikle ve öncelikle İstanbul diş fiyatları hakkında bilgi vereceğiz.

Bildiğiniz gibi diş hekimliği hizmetlerinde malzeme, teknisyen ve işletme giderleri ile birlikte diş hekimi iş gücünü de ödemek zorundayız. Diş tedavi fiyatlarının ucuz olamamasının ana nedeni de bunların toplamı.

Her diş kliniği şunu iyi bilir. Ucuz yaptığımda daha çok iş olur. Ancak bir diş tedavisini ucuz yapmaya çalışmak demek kaliteden ödün vernektir. Bu da tedavinin başarısını olumsuz etkiler. Nasıl mı? Kısa sürede düşen dolgular, dolgu sonrası ağrıyan dişler, kısa ömürlü kanal tedavileri veya diş kaplamaları, estetik olmayan diş kaplamalar. Bunlara örnek verecek olursak malzeme zirkonyum olsa bile ucuz yapılan zirkonyum diş kaplamalanın hiç de estetik olamadığını söyleyebiliriz. Yapılan diş kaplamasının altındaki dişte ağrı olması veya diş eti kenarının kızarıp kanamaya başlamasını da söyleyebiliriz.

Bir Dişim Olsun mu? Güzel Bir Dişim Olsun mu?

İşin can alıcı kısmı burada. Ne istediğini ve buna sahip olmak için ne yapabileceğini bilmek. Bir dişim olsun isteyen için ucuz fiyatlı yani en ekonomik biçimde çözüm üretilebilir. Hem malzeme kalitesi hem de tedavinin planlaması değiştirildiğinde maliyet 10 da 1 e kadar düşer. Mesela ağzınızda hiç diş yok. Bütün dişler çekildi ve komple dişş yaptırmak istiyorsunuz. Bu durumda önünüzde çok sayıda seçenek var. Bir diş istiyorum ucuz olsun diyenler için total protez olarak adlandırdığımız tam damak protezleri yapılabilir. Maliyeti 1000 € gibidir. Fiyatları dözvizolarak veriyorum çünkü maalesef enflasyon nedeni ile yazı bir yıl sonra güncelliğini kaybediyor. Siz onu bugünkü kur ile ortalama 8-9 bin lira gibi düşünün. Evet bir tam damak protez fiyatı 8 ile 9 bin lira gibidir.

Bu protez işinizi görebilir. Görüntü güzelleşir yemek de yiyebilirsiniz. Ancak rahat yemek yemek için sabit diş istenir. Dişler çiğneme sırasında hareket ettiğinde kişi rahatsız olabilir. Bunu engellemeye çalışmak için protez yapıştırıcı kullanılsa da yine de kendi dişi gibi olmayacaktır. O zmana sabit diş arayışı içerisinde implant üzeri bütün dişlerin kaplama olması gündeme gelir. Burada maliyet 5-8 bin € gibi olmaktadır. Uyhulanacak implant sayısı ve cerrahi işlemin zorluğuna göre fiyat ne kadar arttı değil mi? İki durumda da ağzınızda dişler var. Ama biri 100 diğeri 5-8 bin euro maliyet ile yapıldı. Peki bu ucuz olan dişi kullanamaz mıyım? Pek tabi kullanabilirsiniz.

Diş Estetiği Fiyatı 2021 de Ne Kadar?

Diş estetiği fiyatı dediğimizde öncelikle bu estetik görüntüyü elde etmek için hangi işlemlerin yapılıyor olduğu önem kazanıyor. Diş estetiği fiyatında bazen ortodonti tedavisi ile birlikte diş kaplama ve hatta sonrasında da diş beyazlatma işlemi gerekebilir. Bazen sadece basit bir uygulama ile diş estetiği elde edilebilir. Bu nedenle diş estetiği fiyatını merak eden hastaların mutlaka kendileri için hangi işlemin uygun olduğunu bu konuda uzman bir hekim ile görüşerek belirlemeleri gerekiyor. 3 aşağı 5 yukarı bir fiyat vermekte mümkün değildir.

Diş Eti Tedavisi

Diş eti tedavisi fiyatı aslında başlangıç periodontal tedavi fiyatı ile telafuz edilebilir. Çünkü diş eti tedavisi aşamalı olarak gerçekleştirilir ve birinci basamak tedavi de 500 TL gibi uygun bir fiyat ile başlar.

Diş Protezi

Diş protezleri yani ağızda takılıp çıkarılan damak şeklindeki protezler yaklaşık 1000 € yani sekiz 10.000 TL aralığındadır alt ve üst çene olarak uygulanan bu diş protezleri ile rahat edemeyecek olan hastalar için bir miktar daha para harcayıp implant yapama planlanabilir. Tabi işin içerisine implant uygulaması girdiğinde fiyatlar bir hayli yükselecektir. İmplant ile kullanılan diş protezlerinin de farklı çeşitleri vardır. Damak kemiği kapanış çene kasları gibi pek çok faktörün etkilediği bu durum için mutlaka muayene olduktan sonra planlama yapılması ve implant ile birlikte protez fiyatının ne olduğunun belirlenmesi gerekir.

Diş Çekimi

Dış çekim fiyatı da çok sık Sorulan bir tedavi uygulaması diş çekimi dediğimizde sallanan bir diş çekimi ile gömük 20 yaş dişinin çekim fiyatının farklı olacağını sanırım söylemeye bile gerek yok. Diş çekim fiyatları sizi korkutmasın. Asıl çekilen dşin yerine ne yapılacak bunu düşünmek gerekiyor

Kanal Tedavisi Fiyatları 2021

Kanal tedavisi uygulanacak dişin; yapısına (kesici, küçük azı, büyük azı), durumuna, enfeksiyon derecesine ve daha önce bir endodonti tedavisi görüp görmediğine bağlı olarak değişir. Örneğin fiyat artırıcı faktörlerden biri de kanal tedavisi yapılacak dişin azı dişi olmasıdır. Çünkü azı dişlerinde doldurulması gereken daha fazla kanal vardır. Kök morfolojisi, diğer dişlere göre daha komplikedir. Dolayısıyla diş kanal tedavisi fiyatları 2019 yılı içinde de yine bir azı dişi söz konusu olduğunda artabilir. Daha önceden tedavi görmüş fakat enfeksiyon tekrar etmiş dişlerde ise öncelikle o eski kanal dolgusunun sökülmesi ve ardından rutin tedavi protokolünün ilerletilmesi gerekir.

Tek köklü dişlerde (örneğin ön santral dişi) kanal tedavisi maliyeti 450 ila 750 lira arasında değişmektedir. Ancak birden fazla kökü olan dişlerde bu fiyatlar 600 ila 800 lirayı bulabilmektedir. Türk Diş Hekimleri Birliği’nin Diş Hekimlerinin Uygulayacakları Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi de (“Diş kanal tedavisi fiyatları 2020 yılı için ne tür değişkenler barındırıyor?” sorusuna cevap verebilmesi bakımından) yol gösterici olabilir. Kanal tedavisi bittikten sonra dişin üzerine yerleştirilecek materyalin ne olduğu, kron yapılıp yapılmadığına göre de değişiklikler olacaktır. Bu yüzden en net bilgiyi, radyolojik değerlendirme sonrasında hekiminizden alabilirsiniz.

Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç) 500
Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç) 750
Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç) 900
Kanal Tedavisi – İlave Her Kanal İçin 250
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç) 500
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç) 750

Diş Kanal Tedavisi Fiyatları 2021

Kanal tedavisi için ortalama maliyet şehirlere ve diş hekimine göre de değişiklik gösterebilir. Bunların dışında diş hekiminizin uygulayacağı tedavi masraflarını kısmen ya da tümüyle karşılayabilecek bir sağlık sigortasına sahip olmanız da kanal tedavisine ayıracağınız bütçeyi etkileyebilir.

Dişin yapı itibarıyla tedaviye cevap verecek durumda olması, dişin kurtarılması için en iyi yöntemin kanal tedavisi olduğu anlamına gelir. Enfeksiyon alanı, çevre dokulara ne kadar az yayılmışsa; başarı oranı o kadar yüksektir. Tüm sağlık tedavileri gibi erken teşhis ve tedavi çok daha değerlidir. Bazı durumlarda doğal dişin kurtarılabilmesi mümkün değilse bu kez diş çekimi gerekebilir. Dişi çekmek son çaredir fakat bazı durumlarda kaçınılmazdır. Bu durumda köprü ve implant işlemleri ile planlanacaktır. Bu da yine tedavi masraflarını artırır, radyolojik analizler ile belirlenir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Eğer ideal şartlar varsa kanal tedavisi uygulanması tek seansta bitirilebilir. Kanal sayısı az olan tek köklü dişlerde kanal uygulanması için tedavi süreci bir saat kadardır. Fakat daha fazla işlem gerektiren ve daha fazla köke sahip olan dişler için tedavi süreci yaklaşık bir buçuk saattir. Bu süreler ortalamadır ve tedavi edilecek olan dişin sağlığına, yapısal özelliklerine, ağız içi konumuna (kök sayısı için) ve diş hekimine göre değişiklik gösterebilir.

İdeal şartlar yoksa, yani dişte iyileştirilmesi gereken ciddi enfeksiyon, iltihabi bir akış varsa; seanslı tedavi gereklidir. Seans sayısı iki, üç, dört olabilir. Ara seanslarda dişin içine yerleştirilecek ilaçlar ile dişin sağlığına kavuşturulması amaçlanır. İyileştirildiğinde ise kanal dolumu yapılır ve tedavi bitmiş olur.

Lokal anestezi etkisi altında uygulanan kanal tedavisi, anestezinin etkisi geçtikten sonra bir miktar ağrı yapabilir ve bu normaldir. İşlemi takip eden iki gün ağrı kesici alabilirsiniz. Özellikle iltihaplı bir dişe kanal tedavisi uygulandıysa işlem sonrası ağrı çok daha sık görülür. Çoğu zaman kanal tedavisi işlemi sonrası hafif şiddette görülen bu ağrılar birkaç gün içinde kendiliğinden geçecektir. Dişin iyileşme süreci içinde bu ağrılar çok olağandır ve endişeye mahal vermemelidir.

Ağrı kesici ile geçmeyen, çok şiddetli bir ağrınız var ise en doğrusu hekiminiz ile iletişime geçmektir. Endodontik sonrası enfeksiyon yüksek olan dişlerde ağrıda arta, alevlenme görülebilir. Tekrar pansuman yapılması, temizlenmesi gerekebilir.

Kanal Tedavili Diş Ağrır mı?

Endodontik tedavi görmüş bir dişte, sıcak soğuk hassasiyeti görülmez. Isırıldığında veya kuvvet geldiğinde oluşan ağrı; özellikle kanal tedavisi bitimini takip eden iki gün boyunca normaldir.

Fakat yapılmasını takiben uzun zaman geçtikten sonra oluşan ağrınız var ise radyolojik olarak tekrar değerlendirilmesi gereklidir. Bu ağrının kaynağı, kök ucunda gelişen bir enfeksiyon olabileceği gibi travma, kırık, çatlak da olabilir. Semptoma ve testlere göre ilerlenir.

Başarı oranı çok yüksek bir tedavi seçeneği olan kanal tedavisinin, enfeksiyon büyüklüğü nedeniyle iyileştiremediği dişler olduğu gibi kök kanal morfolojisindeki yapısal problemler de kaynaklıda karşımıza çıkabilir. Gerekirse, uygun dişlerde apikal rezeksiyon gibi ek cerrahi yöntemler ile başarı oranı daha da artırılmaktadır.