Kanal Tedavisi Tekrar Yapılabilir mi?

Kanal tedavisi yapılmış bir dişe yeniden kanal tedavisi yapılabilir mi?

Dişte kanalların daha önceden doldurulmasına rağmen hala bir takım sorunlar devam ediyorsa, bu dişte yan kanalar veya tam dolmamış bir veya birkaç kanal bulunma ihtimali vardır. Diş Hekimi yapacağı muayene ve röntgen kontrolleri sonrasında bu durumlardan birini tespit ederse ve bunu giderebileceğini düşünüyor ise yeniden kanal tedavisi teklif edebilir.

Daha önce kanal tedavisi yapılmış dişte yeni bir tedaviye başlamak en zor işlemlerden bir tanesidir. Dişin içerisinde bulunan sinir ve damarların geçtiği kanallar çok incedir. Kök yapısına göre eğri olabilirler. Bazen de  kanal içerisinde ilerlendiğinde tek olan kanal ikiye veya üçe ayrılabilir. Bu gibi durumlarda kanal tedavisinin başarı şansı azalır.

Kanal tedavisi
Kanal tedavisi

Yapılacak kontrollerde kanal dolgusunun sökülmesi ve kanalların yeniden şekillendirilerek doldurulmasının fayda sağlayacağı düşünüldüğü durumlarda retreatment adı verilen kanal tedavisi yenileme işlemi gerçekleştirilebilir.

Kanal Tedavisini Sökmek Zor mu?

Yapılmış bir kanal tedavisini sökmek canlı dokusunu boşaltmaktan daha zordur. Çünkü kanal dolgusu diş kanalı içerisinde sertleşmiş durumdadır. Bazen kanal içerisinde kırılmış bir kanal aleti ile karşılaşılabilir. Bu durumda da bu kanal aletini çıkarmak veya kanal aletini yanından geçerek kök ucuna doğru ilerlemek gerekebilir. Kök kanalları tam olarak boşaltılıp dezenfekte edildikten sonra uygun şekle getirilip sonrasında kanal dolguları ile doldurulabilir. Bu işlem tam anlamıyla yapılabildiğinde kanalda oluşmuş sorunlar ortadan kalkacaktır.

Başarı Oranı Nedir?

Tedavi dişi kurtarmak amacı ile yapılır. Ancak her zaman ideal sonuç alınamayabilir. Bu gibi sorunlu durumlarda dişin takip edilmesi gerekir. Kanal tedavisi tekrarı ile ağrı, şişlik gibi sorunlar ortadan kalkmadı ise dişin çekilmesi gerekecektir.

Kanal Tedavisi Tekrarı Nasıl Olur?

Doldurulmuş kanallar kadar bulanamamış kanaların bulunması da kanal tedavisi yenilenmesi için önemlidir diyen diş hekimi Sertaç Kızılkaya klinikte uygulanan retreatment işlemlerinde dişi kurtardıklarında implant kadar değerli bir diş kazanıyoruz dedi. İnce kanalla içerisindeki kanal dolgu maddesi özel açıcılar ile çıkarılıp kanal duvarları temizlenir. Açılamayan kanallar açılır ve genişletilir. Kanal tedavisi ideal biçime getirilmeye çalışılır. Bu sayede dişin kurtarılması mümkün olabilir.