Diş Ağrısı

Diş Çürümesi Diş Ağrısı

Diş çürümesi “medeniyet hastalığı”dır. Çünkü sanayileşmiş memleketlerin insanı taneli bitkiler yerine pişirilmeye hazır veya pişmiş konserve tipi yemekler yiyor.
Elma, armut, ayva gibi meyvelerin ısırılarak yenmesi adeta unutulmuştur. Bunların yerine gazoz, meyve suyu içiliyor. Bol şekerli, beyaz undan mamül tatlılar sofradan eksik olmuyor. Öğün aralarında çikolata, cips, envai çeşit şekerlemeler yeniyor.
Bu maddeler diş ve diş etlerini tembelleştiriyor. Çünkü bunlar çiğnemeyi gerektirmeyen yumuşak gıdalardır. Dahası var: Şeker ve beyaz undan yapılan yiyecekler diş aralarına sızarak bakterilerin rahatça yerleşip çoğalabilecekleri bir ortam hazırlıyor.

Pazar Açık dişçi

Pazar Açık dişçi

Bakteriler diş etine, diş minesine hücum ederek burada yıkıma sebep oluyorlar. Ondan sonra diş çürükleri, ağrılı dişeti apseleri ortaya çıkıyor.
İlerlemiş vakalarda dişeti ile dişlerin birleştiği yerde cerahat kesecikleri teşekkül eder. Dişler yuvalarından gevşer. Dişetleri çekilir. Dişlerin boyun kısımları meydana çıkar.
Çoğu anne-babalar, “nasıl olsa düşüp yerine yenileri gelecek” düşüncesi ile çocukların diş çürüklerini ciddiye almazlar. Bu mantık, bir değil, birçok yönden yanlıştır. Her şeyden önce, dişlerin hepsi yenilenmez.
32 dişten yalnız 20 tanesi “sütdişi”dir. Diğerleri değişmeyen “kalıcı dişler”dir. Çürük dişler, çocuğu rahatsız ettiği gibi; kulak iltihabı, baş ağrısı, hazım bozukluğu ve benzeri yan etkiler yapar. Süt dişleri çıkarken belli bir sıra takip eder ve düşerken de yine belli bir sıra takip ederler. çürüyen ve çekilmek zorunda kalınan bir dişin yerine yenisi zamanı gelmedikçe çıkmayacaktır.
Kalıcı dişlerin düzgün ve sağlam çıkması yanlarındaki süt dişlerinin yerinde kalması ile mümkündür. çürüyen ve zamanından önce çekilen bir süt dişinin yanındaki kalıcı diş çıkarken çarpılıp bozulacaktır.

Kalsiyum eksikliği, fazla sentetik D vitamini verilmesi, yalancı meme verilirken şekere veya bala batırılması, öğün aralarında ve bilhassa yatarken şekerleme veya çukulata yedirilmesi diş çürümelerini hızlandıran faktörlerdir.

Diş ağrısında Tedavi:

. Dişlerinde çürüme başladığı zaman çocuğu mutlaka bir diş hekimine götürünüz.
. Ağrı gece vakti yakalamış ise, çocuğun ağzını karbonatlı su ile çalkalayınız. Aspirin veriniz. Eğer dişte boşluk varsa, bunu yonca yaprağı yağına batırılmış bir pamukla tıkayınız.
Korunma:

. Çocuklara yemek aralarında şeker, çikolata ve benzeri tatlı şeyler vermeyiniz.

. Yemeklerden sonra diş fırçalama alışkanlığı kazandırınız. En iyi fırça misvaktır.

. Alman Beslenme Uzmanı Dr. Wolfgang Juhre, “Ev Doktoru” adlı kitabında diyor ki: “Sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra ısırarak kabukları ile birlikte yemek, kaba öğütülmüş undan yapılan kara ekmeği yemek diş hastalıklarının en tabii tedavi

usulüdür.”

Anne sütü  diş sağlığı yönünden çok önemlidir.

Diş Ağrısı Tedavisi

Diş ağrısı tedavisi için ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.
. Diş ağrısı tedavisi için kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır.
. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilmektedir.
. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olacaktır.
. Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa diş ağrısı tedavisi için o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.
. Dişhekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.
. Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa diş ağrısı tedavisi için buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir.
. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır.
. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.
. Diş ağrısı tedavisi için bir an önce dişhekimine başvurulmalıdır.

 

Kliniğimizde uygulanan tedaviler:

İmplantoloji
Ağız ve Çene Cerrahisi
Diş Beyazlatma
Çene Eklem Problemleri
Endodonti Kanal Tedavisi
Oral Diagnoz ve Radyoloji
Periodontoloji Dişeti Tedavileri
Estetik Diş hekimliği
Protez
Çocuk Diş Hekimliği
Dolgu Tedavisi