Diş Sıkma Botoks Tedavisi Fiyatları

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya’dan çene eklemi ağrısı, diş sıkma, diş gıcırdatma konularında bilgiler aldık. Bize, diş sıkma tedavisinde botoks uygulaması hakkında bilgiler verdi. Diş gıcırdatanlarda görülen bu rahatsızlığın tedavisi için tercih edilen diş sıkma botoks tedavisi ve uygulaması hakkında bilgiler verdi. Sizler için botoks fiyatları, İstanbul diş sıkma ve gıcırdatma tedavi merkezleri hakkında bilgiler aldık. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya İstanbul Avrupa yakasındaki diş kliniğinde diş implantları ve zirkonyum diş kaplama yaptıran veya yaptıracak bruksizm hastaları için botoks ile diş sıkma tedavisini önerdiklerini söyledi.

Diş Gıcırdatmada Botoks Tedavisi

Kişilik yapısı ve strese bağlı olarak görülen diş gıcırdatma problemini gidermek için gece plakları, psikiyatrik ilaçlar veya psikoterapi seansları yeterli olmadığında eklem hasarını azaltmak amacı ile botoks tedavisi uygulanır. Diş sıkmada botoks tedavi uygulaması yanağın  alt kısmında bulunan çiğneme kaslarına ‘Botolinium toksini enjekte ederek istemsizce oluşan kas kasılmaları ortadan kaldırılabilmektedir.
Geceleri diş sıkma veya gıcırdatma yapanların kısa vadede gözlemlenen en büyük sorunları sabah uyandıklarında çene ağrısı hissetmeleri. Gündüz veya gece uyku sırasında diş gıcırdatma ağzın kapanmasını sağlayan massater kaslarının bilinçsizce aşırı kasılması ile gün içerisinde çenede oluşan ağrı ile kendini gösteriyor.

İstanbul Avrupa yakası Diş Kliniği kurucusu Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya; diş sıkma problemi olan, yüz bölgesinde ağrı bulunan ve ağzını açmada sorun yaşayan hastalara Botoks enjeksiyonunun başarılı şekilde uygulanabildiğini belirtti.

Botoks

“Botoks uygulanan hastaların ağrı seviyesinde belirgin düzeyde düşüş görülüyor. Botoks tedavisi kronik ağrıların 4 ile 6 ay arası ertelenmesidir ancak bu süre zarfında kişiler diş sıkma alışkanlığını unutarak, bu hastalığın vermiş olduğu rahatsızlıktan da kurtulabilirler” ifadelerini kullandı.

Diş Sıkma Belirtileri ve Tedavisi

Çene eklemi olarak bilinen temporomandibüler eklem kısaca TME olarak isimlendirilir. Alt çeneyi kafa tabanına bağlayan önemli bir eklemdir. Çiğneme ve konuşma fonksiyonları için sağlıklı olması gerekir. Eklem problemleri olduğunda ağız açmada zorluk, tıkırtı sesi gelmesi, kilitli kalması ve ağrı problemleri görülür.

Genellikle diş sıkma veya diş gıcırdatma olarak bilinen rahatsızlıklar TME nin hasar görmesine sebep olurlar.  TME sorunlarında kesin bir tedavi yöntemi mevcut değildir.Orta yaşlı insanlarda daha sık görülen bu problem cinsiyet ayrımı yapmamaktadır. Her iki cinsiyet için de diş gıcırdatma sıklığı nerede ise aynıdır. Erkek hastaların kas kuvvetleri fazla olduğu için diş yüzeyleri ve eklem kapsülü daha fazla hasar görmektedir.

STRES 

Çene eklemi rahatsızlığı, “Kronik strese bağlı olarak uyku esnasında ya da gün içerisinde bilinçsizce ortaya çıkan diş sıkma veya gıcırdatma hareketi dişlere hasar verdiği gibi çene eklemine de ciddi zararlar verir” diyen Diş Hekimi Kızılkaya, bu durumun genç ve orta yaşlı bireylerde ve kadınlarda daha sık görüldüğünü söyledi. Stresin bu alışkanlığa neden olan en önemli etkenlerin başında geldiğini belirten Kızılkaya, aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmanın da bu alışkanlığı tetiklediğini belirtti.

DİŞ SIKMA VE BAŞ, BOYUN AĞRILARI

Hastaların genellikle baş, çene ve boyun bölgelerinde ağrı şikayeti ile başvurduklarını söyleyen Kızılkaya, “Kimi hasta sabah kalkınca ağrı hissettiğini söylerken, kimi gün sonuna doğru ağrının başladığını belirtir. Çiğneme kaslarının kasılı kalması sonucu ağzın tam olarak açılmasında zorlanma diğer sık rastlanan bulgudur. Bu hastaların diş muayenesinde dişlerin çiğneyici yüzünde aşınma dikkat çekici olabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma uzun vadede çene eklemine aşırı yük binmesine ve nihayetinde eklem iç yapılarının tahribatına neden olabilir. Bu nedenle çene ekleminde şiddetli ağrılar oluşabileceğini, çenelerin hareketi sırasında eklem içinden sesler gelmesinin de tanıyı belirlemede yardımcı bir bulgu olabilir” diye konuştu.

Diş Gıcırdatma Sıkma Tedavileri

Uzun zamandır sıklıkla kullanılan bir yöntem dişler üzerine takılan gece plağı uygulaması idi. Kişiye özel yapılan gece plağı ile diş sıkma tedavisinde amaç eklem pozisyonunu değiştirmek ve dişlerin aşılmasına engel olmaktır diyen Diş Hekimi Kızılkaya şunları anlattı.Gece plağı uygulaması düşük maliyetli ve uygulanması kolay bir işlemdir. Ancak tedavi için yeterli bir yöntem değildir. Diş sıkma veya, atmayı ortadan kaldırmak için kullanılan kas gevşeticiler fizik tedavi uygulamaları ve hatta antidepresan ilaçlar da kesin sonuç veremeyebilir. Bu durumda massater kas içerisine uzmanı tarafından uygulanacak botolinium tosini sayesinde diş sıkma ve Gıcırdatma şikayetleri ortadan kalkmaktadır dedi.

Diş Sıkma İçin Botoks Fiyatı

Yukarıda diş sıkma ile yaşanılabilecek olası sorunlardan bahsettik. Bu sorunlardan kurtulmak çin doktorunuz size uygun olduu kanaatine vardığında massater botoxu uygulaması önerebilir. Doktor muayene ve uygulama ücreti haricinde botoks fiyatı 750 tl dir. Botoks ilacı dövize endeksli artış gösterdiği için uygulama yaptıracağınız doktora işlem ücreti ve toplam ücretin ne kadar tutacağını sormanızı öneriyoruz.