Dişler nasıl fırçalanmalıdır?

Ne sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de dişlerin nasıl fırçalanırcağıdır. Diş fırçası tavsiyesinde bulunan diş hekimleri günümüzde fırçanın manuel mi yoksa şarj edilebilir otomatik bir fırçamı konusunda fikirlerini belirtirler.

Bağımsız sistematik derlemeler yapan dernekler 2011 yılında uzun araştırmalar sonucunda şu bilimsel çıkarım yapmıştır: titreşimli dönme hareketine sahip şarj edilebilir diş fırçalarını el fırçalarını ile karşılaştırılmasında, kısa dönemde daha etkin bir şekilde plak uzaklaştırdığı, dişeti hastalığı mı azalttı ve üç aydan uzun süren çalışmalarda dişeti hastalık skorlarını düşürdü görülmüştür.

 Elbetteki iyi bir ağız sağlığı düzenli diş hekimi ziyareti, uygun tek mangal fırça, uygun bir macun ve diş ipi kullanımıyla da sağlanabilir. Diş hekimleri hasta eğitimine bu bu eğitimin tekrarlanmasına önemli bir zaman ayırmalıdır.

 Hastanın ihtiyacına uygun diş fırçası seçimi büyük önem taşır. Hassas dişlere sahip olan hastalar için farklı macun ve fırçalar önermek gereklidir. Ortodonti tedavisi gören hastalar için özel ortodontik başlıkla diş fırçaları kullanılır. Hastalar diş hükümlerinden ömür boyu sürecek iyi bir ağız sağlığı isterler. 

Hekim hasta tedavisi sırasında yol gösterici ve tedavi edici bir konumdadır. Hastalara yardımcı olmak amacıyla sadece diş tedavisi yapmak değil uzun dönemde hastanın kendi dişlerini koruyabilmesi için ona yol göstermek de son derece önem taşır.