Geçici diş dolgusu düşerse

Diş tedavileri tek seansta bitmiyor ise dişe geçici diş dolgusu koyulur. Diğer seansta bu dolgu maddesi çıkarılıp tedavi devam ediyor.  Genellikle kanal tedavisi yapmak için çok seansta dişe müdahale gerekir.

Özellikle enfeksiyon nedeniyle diş ağrısı şikayeti var ise veya kanal tedavisi sırasında kanama durumu söz konusu olduğunda dişin tedavisi bitmez.  Dişe sonraki seansta kolay bir şekilde çıkacak olan geçici bir dolgu koyulur.  Bu dolgu zaman zaman düşer.

Peki bu dolgu yerine düşmeyen bir şey neden koyulmaz? 

Tekrarlayan seansta dolgu maddesi söküp tedavi devam edecektir.  Diş ile iyi yapışan dolgu maddesi sökülür iken dişe zarar görür ve her seferinde bu şekilde bir miktar diş zarar görür ise tedavi sonrası yapılan dolgu ile diş tutunamayacaktır.

Bu nedenle diş tedavisi bitene kadar geçici olarak kolay söküp dişe zarar vermeyen dolgu maddesi ile kapatılır.

Geçici diş dolgusu düşmemesi için o taraf ile çiğneme fonksiyonu yapmamak gerekiyor. Sakız çiğnemek lokum gibi yapışkan besinler tüketmek den kaçının.  Daha çok çorba gibi sıvı besinler ve makarna köfte gibi kolay yiyebileceğiniz türden gıdaları tüketmeye gayret edin.

Geçici diş dolgusu düşer ise doktora haber verin.  Randevu almak için arayın ve size söyleyeceği önerileri sayesinde herhangi bir sorun yaşamadan tedaye devam edin.

En iyi diş insanın kendi dişidir.