KÖTÜ YAPILMIŞ DİŞ KAPLAMALARI

Güzel görünümlü estetik diş kaplamaları kişinin çehresini değiştirir. Sosyal yaşantısı ve iş yaşantısına olumlu katkıları olur. Genel sağlığı için de eksik dişlerin giderilmesi ve kırık kanal tedavili dişlerin üzerindeki kaplanması daha iyi bir çiğneme fonksiyonu ve estetik sağlar.

DİŞ ESTETİĞİ

İyi yapılmamış diş kaplamalarında bu faydaların eksik olduğu görülür. Estetik problemler, görünümün bozuk olması, çiğneme fonksiyonunu yetersiz olması, hatta diş eti enfeksiyonu ile birlikte genel sağlığa etki eden sorunlar oluşabilir. Kötü bir diş kaplaması taşımaktansa hiç kaplama yaptırmamak daha iyi olacaktır. En azından mevcut dişlerin ve diş etlerinin sağlığı bozulmayacaktır. Kötü yapılmış diş kaplamalarında diş etine hasar verilmesi en çok görülen problemlerden bir tanesidir. Diş kaplaması ile diş etinin birleştiği yer alan istenilen ideal pozisyonda olmadığında diş etinde dolaşım bozulur.

222

Diş eti rengi diş kaplaması ilk takıldığında beyaz daha sonra kızarık bir hal alır. Dolaşımı bozulan diş eti zaman içerisinde iltihaplanır. Kanamaya başlar sağlıklı diş eti görünümü kaybolur diş eti tipine göre giderek artan bazen şişlik veya hızlı bir şekilde diş eti çekilmesi görülebilir. Kötü yapılmış diş kaplamalarında dişeti probleminin oluşmasını engelleyebilmek için dişin doğru teknik ile kesilmesi gerekir. Kesik dişte diş eti ile birleşim noktası önemlidir.  Yapılacak kaplama diş eti ile biyoloji denge içerisinde temasta olmalıdır diş etine fazla basınç yapan kaplamalar yukarıda bahsettiğim gibi son derece rahatsız edici problemler ortaya çıkaracaktır. Benzer şekilde kaplama kenarının diş etinden uzak olması da alttaki dişin açıkta kalmasına neden olur. Kaplama dişin üzerine tam olarak ödemiyor ise zaman içerisinde açıkta kalan diş dokusu bozulur.

Diş Kaplamasında şu özellikler aranır:

  1. Uzun ömürlü olması
  2. Dişi koruması
  3. Diş eti ile uyumlu olması
  4. Estetik görünüme sahip olması
  5. Çiğneme yapabilmesi
  6. Diğer dişler ile uyumlu renk ve büyüklükte olması

bu özellikleri sağlamayan diş kaplaması kötü yapılmış bir diş kaplamasıdır. Diş etinde kanama olması acil olarak diş hekimine gitmeniz gerektiğinin işaretidir. En kısa zamanda İstanbul veya kendinize yakın diş kliniğine gitmelisiniz. İstenilen özellikleri taşımayan diş kaplaması sadece görünüm olarak değil biyolojik olarak da zarar verir diş eti enfeksiyonu zaman içerisinde çekilme ve Kemik kaybı ile birlikte dişin sallanması da neden olabilir.

ZİRKONYUM DİŞ

Günümüzde zirkonyum diş kaplamalar sayesinde iyi diş kaplamalar yapılabilmektedir. Kötü yapılmış diş kaplamalar kısa süre içerisinde sökülerek yerine estetik ve biyolojik uyanma zirkonyum diş kaplamalar yapılabilmektedir. Malzemenin zirkonyum olması kaplamanın iyi olacağı anlamına gelmez. Öncelikle diş hekiminin ağızda iyi bir diş hazırlığı yapması gerekir.Tedavi edilecek dişlerin doğru bir şekilde tedavileri yapılmalıdır. Gerekiyorsa kanal tedavisi veya dolgu gibi işlemler tamamlandıktan sonra diş üzerine kaplama gelecek şekilde kesilir.

Diş eti ile dişin birleştiği alan biyolojik sınırlar dahilinde hazırlanmalıdır.Diş hekiminin birlikte aldığı ölçü hasta ağzının laboratuvara transferi demektir iyi alınmayan bir ölçü ağzın dolayısıyla dişin ve diş etlerinin şeklini laboratuvara doğru bir şekilde aktarılmaz. Bu nedenle dişin ve ağzın hazırlığı kadar ölçünün ve hassas bir teknik ile alınması gerekir. Günümüzde bu işlem için bilgisayar kameraları da kullanılsa da yaygın değildir.

Hassas ölçü maddeleri fiyat olarak diğer ölçü maddelerinden daha yüksek fiyatla piyasada satılmaktadır. Ucuz diş yapmak isteyen hekimler ve hastalar kaliteli bir malzeme kullanmadıkları için iyi bir ölçü laboratuvara transfer edilemez. Bu nedenle laboratuvar yapacağı çalışmada ne kadar dikkatli ve başarılı olursa olsun ölçü hataları yüzünden sonuç hüsran olabilir. Diş hekimliğinde kalite ve başarı hastanın kliniğe girdiği andan itibaren başlar. Hekim’in ağızda çalıştığı kesim frezleri, hastanın oturduğu diş koltuğu, tükürük emiş aspiratörleri ağız içini aydınlatan ışığı bile son derece önemlidir. Diş kesimi iyi bir  bir el aleti ile girilmelidir. Aksi takdirde ortaya çıkacak titreşim dişin yeterli soğumaması gibi nedenler diş kaybına kadar yol açabilir.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya web sitesinden alınmıştır https://www.drsertac.com