ACİL DİŞ TEDAVİSİ

Diş Ağrısı

Dişlerde oluşan çürükler ve travmalar sonucunda dişin pupla denilen sinir damar dokusu etkilenirse ağrı oluşur. Ağrı bu durumda bir uyarandır. Dişlerimizde bir problem vardır ve ağrı bu problemin kaynağını bize göstermektedir. İnsanların ağrı eşikleri birbirinden çok farklı oldukları için birçok kişi için ağrı oluşturabilen bir çürük başka bir kişide hiç rahatsızlık oluşturmaz. Bu durumda ideali düşük ağrı eşiğidir. Böylece problem çok büyümeden fark edilir ve çözüme ulaştırılır. Rutin kontrole gitmeyen yüksek ağrı eşiğine sahip kişilerde ise probleme genelde iltihabi bir durumda eşlik eder ve ağrının ortadan kalkması zorlaşır. Ağrının dayanılmaz olduğu akut iltihabi durumların ortaya çıktığı devrelerde gerekli sistemik antibiyotik kullanımı ile birlikte fiziki müdahale yapılarak ağrı ortadan kaldırılabilir. Ağrının ortadan kaldırılabilmesi için kesinlikle bölgeye kimyasal solüsyonlar, alkol vs sürülmesinden kaçınılmalıdır. Bu işlem çevre dokuların yaralanmasına neden olabilmekte ve daha kötü sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Diş hekimine ulaşmakta zorluk çekiyorsak yapılacak en yararlı işlemler bölgenin güzelce temizlenmesini sağlamak ve uygun ağrı kesicileri kullanmaktır. Ojenol olarak adlandırılan diş hekimlerinin de sıklıkla kullandığı ilacın esas maddesi olan karanfil yağının çok az miktarda bir pamuğa emdirilip çürük nedeniyle ağrı uyandıran dişe uygulanması ağrının hafiflemesini sağlayabilir.Bunun yanında bölgeye soğuk kompres uygulamakta oldukça olumlu sonuç verecektir.

Çene yüz bölgesi travmaları

Çene yüz bölgesine gelen travmalar gerek çocuklukta gerekse yetişkin hayatımızda büyük önem taşır. Bu tip travmalarda dişler zarar görebileceği gibi daha ağır yaralanmalarda çene kırıkları ve çatlakları dahi oluşabilir. Travma sonrası öncelikle dişlerde kayıp hasar durumu, ağzın açılıp kapanması ve kaslarda meydana gelebilecek ağrı oluşumu değerlendirilmelidir. Dişlerde çatlamalar veya kırılmalar gözleniyorsa hemen kırılan parça alınıp en yakın diş hekimine başvurulmalıdır. Kırık parça bulunamıyorsa, özelikle çocuklarda dudak yanak kısımları incelenmelidir. Kırık parçaların bu bölgelere saplanması oldukça sık görülmektedir. Genel olarak kırık ve çatlaklar küçük restoratif işlemlerle tedavi edilebilirler. Ancak kırık parça, dişin kök yüzeyini de içine alıyorsa daha detaylı tedaviler ve hatta dişin kaybına kadar gidebilecek prosedürlere yol açabilir. Genel olarak kırık olmasa dahi ağır travma almış bir diş de, sinir damar paketi bundan etkilenip canlılığını yitirebilir. Bu açıdan travma görmüş dişlerin belki de aylarca canlılığı takip edilmeli ve eğer canlılığını kaybederse kanal tedavisi uygulanmalıdır. Dişlerin  yerinden çıkması durumunda ise hızlı bir şekilde diş bulunup kuron kısmından tutularak incelenmelidir. Üzerine yapışmış yabancı maddeler steril bir sıvı ile temizlenmeye çalışılmalıdır. Bu işlem sırasında kesinlikle kök kısmına temas veya travma gelmemelidir. Daha sonra diş yuvasına fazla kuvvet tatbik etmeden yerleştirilmeye çalışılmalıdır. Bu işlem sırasında aşırı çaba sarf etmeyi gerektirici bir durumla karşılaşılırsa hemen durmalı, diş süt veya steril bir sıvı içerisinde hızla diş hekimine ulaştırılmalıdır. Uygun şartlarda hekime ulaşan avülse dişin ,gerekli tedaviler sonrasında yerine reimplante edildiğinde kurtarılma şansı oldukça yüksektir. Travma sonrası bireyin ağzını açıp kapamada zorluklar çekmesi, bu işlem sırasında ağrı duyması, kulak civarında yansıyan ağrılar, öncelikle eklem çıkmasını düşündürür. Bu durumun öncelikle hekim tarafından değerlendirilmesi çok önemlidir. Bu gibi durumlarda eklem çıkması değil de bir çene kırığı varsa, eklemi yerine oturtmak için yapılacak manevralar kırık parçaların birbirinden daha fazla uzaklaşmasına neden olacak ve çevredeki sinir damar paketlerine zarar verebilecektir. Nöbetci Diş hekimi için 02125403434

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, uygulanan tedaviler içinde hekimin en çok enerji ve vakit harcadı­ğı tedavilerdendir. Kök kanal tedavisinin sorunsuz tamamlanması için bazı temel prensiplere bağlı kalınmalıdır. Doğru bir teşhis ve iyi klinik uygulamalar sonucunda kazandırılacak bir diş hastaya uzun süre hizmet edebilir. Diş hekimliği pratiğinde kanal tedavisi uygulamaları, karşılaşılan problemler ve çözümleri için sitemizden faydalanabilirsiniz. bBu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır.