Eksik diş ve protez

Neden eksik dişlerin yerine diş yaptırmak gerekir?

Eksik diş görünüşünüzü bozan bir nedenidir. Eksik diş boşluğunun iki tarafındaki dişler kayabilir. Boşluk nedeni ile alt ve üst dişlerin birlikte lokma çiğnemesi azalır.Bu daha sonra sindirim sisteminde sorunlar yaratabilir. Eksik diş nedeni ile diş eti çekilmeleri oluşabilir.

Nasıl diş koyulabilir?

Bu eksik diş sayısına ve ağızda olduğu yere bağlıdır. Diğer diş durum aynı zamanda karar etkiler.

Eksik dişlerin yerine iki ana yolu vardır. Kısmi – İlk çıkarılabilir sahte diş veya dişler ile protez . İkinci bir sabit köprü ile. Orada değiştirmek için daha az diş, ya da eksik sadece diş ağzının bir tarafında olduğunda burada A köprü genellikle kullanılır.

Kısmi protez nedir?

Bu üzerinde dişler bir dizi takma dişşten oluşur. Tüm plastik veya metal ve plastik bir karışımı olabilir. Her iki türde de protezin tutunması için kroşe adı verilen kancalar olabilir. Bu sayede protez ağızda durabilir. Eğer ağız gülümseme ya da açtığınızda bu nerede olduğunuza bağlı olarak, bu kancaların bazıları görünebilir.

Plastik bir kısmi protez ve metal içeren bir arasındaki fark nedir?
Plastik kısmi protez yapmak için daha ucuzdur. Ama çok dikkatli bir şekilde tasarlanmış sürece onlar dişlere uyacaktır .

Ayrıca esnek plastik protez alabilirsiniz. Bunlar doğal diş karşı esneme tarafından yerinde tutulur

Metal kısmi protez kobalt ve krom alaşımından genellikle ve daha güçlüdür. Onlar hafif ve kalan dişleri tarafından desteklenebilir. Baz metal olmasına rağmen, bunlara sabit doğal görünümlü dişleri vardır. Bunlar plastik olanlardan daha pahalıdır.

Benim için en iyi türü nasıl seçerim?

Diş hekiminiz sizi yönlendirilmelidir. O da kalan dişlerin durumu bilecek ve kendi özel durumunuz hakkında size yardımcı olacaktır. Çoğu durumda, bir metal bazlı kısmi protez en iyi sonucu verir.

Benim bir dişim çekildi hemen bir köprü olabilir mi?

Diş etleri bir ayıklama sonra düzgün iyileşmek için birçok kişi bu 2-3 ay kadar sürebilir. Bu köprü takılmıştır önce 2-3 ay için geçici bir protez olması gerekir anlamına gelir.

Nasıl protez sonra görünüyorum?

Genel kural: fırça, fırça, emmek. Su bir kase ya da bırakın durumda katlanmış bir havlu üzerine protez her zaman temiz. Herhangi bir yiyecek birikntisini protezinizden kaldırmak için, önce protezi fırçalayın. Bir efervesan protez temizleyici kullanımı inatçı lekeleri çıkarmak ve protezi taze hissedebilmenize yardımcı olacaktır.

Diş hekimlerinin çoğu orta başlı diş fırçası ya da protez fırçası tavsiye eder. Diş etleri ile temas yüzeyi de dahil olmak üzere protez tüm yüzeyleri, temiz olduğundan emin olun. Eğer protez sabitleştirici kullanıyorsanız bu özellikle önemlidir.

Bir lekeleri çıkaramadığınızı fark ederseniz, protezi diş hekiminiz  tarafından temizlenmesi ve hijyeni için yaptırdığınız yere götürebilirsiniz.Ücreti karşılığında bakımı yapılacaktır..