Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş  Kaplama ve Porselen Karşılaştırması

Zirkonyum diş kapalama, alışılmış porselen diş kaplamalar kadar yaygın değildir. Makalede ilk olarak zirkonyum diş  kaplama’nın özelliklerini sayıp ardından  porselen diş kaplama ile zirkonyum diş kaplama karşılaştırmasını yapmaya çalışacağız. Her iki diş kaplamasının en iyi özelliklerini ve olumsuz özellikleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Öncelikle Zirkonyum diş kaplama’nın estetik olarak çok iyi sonuçlar alınan bir diş kaplamasıdır.
Metal altyapılı porselen dişler eksik dişlerin yerine yapıldıklarında estetik ve fonksiyonu bir ölçüde sağlarlar. Çekilmiş dişin yerini boş bırakmamak gerekir. Bu bölgeye diş yapılmadan eksik diş ile beklemektense en azından metal altyapılı porselen diş kaplamaları yapılmasını tavsiye ederim. Eldeki imkanlar elverdiğinde de daha estetik ve biyolojik uyumlu olan zirkonyum diş kaplama yapılması yerinde olacaktır.

Zirkonyum diş kaplama tercih etmemizin nedenleri;

Zirkonyum ışık geçrgendir

Zirkonyum kaplamalarda metal alt yapılı diş köprülerinden farklı olarak,  alt yapıda metal yerine, beyaz zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü bu beyaz zirkonyum altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilen bir malzemedir.

Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında diş etine ve çevreye koyu bir renk olan metal rengini yansıtmamasıdır.Bu sayede diş etinde morluk ve koyu renk oluşmaz.

Zirkonyum malzemesi metal porselenlerde olduğu gibi alerji reaksiyonu oluşturmaz. Bunun yanı sıra ışık geçirgenliği nedeni ile iyi bir estetik elde edilebilir.

Zirkonyum diş yapımında  bilgisayar destekli tasarım ve üretim kullanılır. Bir tarayıcı vasıtası ile elde edilen 3D görüntüler programa  yüklenir. Ardından  diş altyapı tasarımı (CAD) yapılarak üretim aşaması başlar.Bilgisayar destekli üretim sayesinde hatasız diiş kaplama altyapısı üretilebilmektedir. Bilgisayarlı üretim aşamasında zirkonyum tozunun sıkıştırılması ile oluşturulmuş bloklardan kazınarak elde edilen zirkonyum dişaltyapısı böylece hatasız olarak imal edilir.

Zirkon  (zirkonyum porselen diş kaplaması) geliştirilen bu yeni sistem sayesinde tek diş kaplama işlemi, 3-8 adet dişi kapsayanköprüler , implant üstü kron – köprü çalışmalarında başarı ile kullanılmaktadır.

Günümüzde  diş hekimliği sektöründe ortaya çıkan teknolojiler sayesinde estetik diş hekimliğinde, arka dişler bölgesinde de kullanılabilen yüksek kuvvetlere dayanıklı ‘zirkonyum diş kaplama’ uygulamaları başlamıştır. 10 yıl gibi bir süredir yüksek başarı ile uygulanan  zirkonyum diş kaplamalarının tek dezavantajı zirkonyum diş fiyatlarının porselen diş fiyatlarına göre daha pahalı olmasıdır.

Zirkonyum kaplama birçok olumlu özellik taşımasına rağmen porselen kaplamaların neden hala kullanımda olduğu sorusu aklınıza gelebilir. Günümüzde porselen diş kullanılmasının tek nedeni ekonomik olarak fiyat farkı olmasıdır.
Mutlaka her insan kendi dişlerinin yerine diş yaptırırken mümkün olduğunca doğal bir görüntü ve uzun ömürlü sağlıklı diş kaplaması ister. Ancak satın alma gücü ölçüsünde ekonomik olarak gücünün yettiği ile yetinir.